fbpx
czwartek, 04 listopad 2021 14:12

Największy cywilny samolot świata zostanie poddany recyklingowi

ZŁOM INFO PL ZŁOM INFO PL

Linie Emirates podpisały umowę z firmą Falcon Aircraft Recycling, aby pierwszy wycofany z floty samolot Airbus A380 został poddany recyklingowi. Tym samym największy cywilny odrzutowiec nie trafi na wysypisko śmieci, co będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko.

Coraz częściej wycofywane samoloty są wysyłane do odległych miejsc i pozostawiane tam marnieją po rozebraniu ich na części. Tradycyjne projekty ratownictwa i recyklingu skupiają się na odzyskiwaniu tylko dochodowych komponentów, co oznacza, że znaczna część samolotu trafia na wysypisko na długie lata.

W przypadku Airbusa A380 linii Emirates ma być inaczej. Działania związane z odzyskiem materiałów przez Falcon Aircraft Recycling będą w całości prowadzone w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie mają swoją bazę linie Emirates, co jeszcze bardziej zmniejszy ślad środowiskowy projektu.

Około 190 ton różnych metali, tworzyw sztucznych, kompozytów z włókna węglowego i innych materiałów zostanie usuniętych z samolotu i przekazanych do recyklingu lub ponownego wykorzystania w ramach naszego programu upcyklingu realizowanego przez Wings Craft.

To nasz jak dotąd najbardziej ambitny projekt, w ramach którego nastąpi pierwsza dekonstrukcja A380 poza Europą. Program odzyskiwania zostanie zrealizowany w całości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z gwarancją, że większość części samolotu znajdzie drugie życie” – komentuje Andrew Tonks, dykretor Falcon Aircraft Recycling.

Samolot został dostarczony liniom Emirates z siedziby Airbusa w 2008 r. Swój ostatni lot komercyjny na trasie Singapur – Dubaj wykonał 8 marca 2020 r. Teraz, po przeszło 6 tys. przebytych lotów i 62 odwiedzonych lotniskach, trafił do Centrum Inżynieryjnego linii lotniczych.

Tam inżynierowie Emirates odzyskali nadające się do użytku komponenty, takie jak silniki, podwozie i elementy sterowania lotem. Samolot został następnie wyrejestrowany i przekazany zespołowi Falcon Aircraft Recycling, który rozpoczął proces jego starannego rozbioru.

We współpracy z Wings Craft, inną firmą z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która specjalizuje się w produkcji niestandardowych mebli i towarów z materiałów lotniczych, Falcon Aircraft Recycling zaprojektuje i wyprodukuje unikalne przedmioty kolekcjonerskie i detaliczne z materiałów i części usuniętych z samolotu. Przedmioty te będą wprowadzane do sprzedaży etapami w nadchodzących miesiącach.

Część zysków ze sprzedaży wszystkich elementów upcyklingowych i poddanych recyklingowi z pierwszego wycofanego przez Emirates A380 zostanie przekazana Fundacji Emirates Airline.

Założona w 2013 roku firma Falcon Aircraft Recycling jest pierwszą w pełni akredytowaną firmą zajmującą się recyklingiem samolotów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z programami dekonstrukcji na lotniskach Dubai Industrial City i Fujairah International Airport.

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 listopad 2021 14:20

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój Pakiet

W tej chwili nie posiadasz aktywnego planu abonamentowego. Aby skorzystać z wielu dostępnych możliwości, aktywuj już teraz wybrany Pakiet.

Najnowsze Wiadomości

 • Dekarbonizacja przemysłu stalowego - nadchodzi era „zielonej stali”
  Dekarbonizacja przemysłu stalowego - nadchodzi era „zielonej stali” Niepodważalny jest fakt, że nasz współczesny świat opiera się na stali, niestety jej produkcja jest również głównym źródłem emisji CO2 - ustępując jedynie energetyce. Aby osiągnąć zakładane cele emisyjne, przemysł stalowy będzie musiał być neutralny dla klimatu do końca 2050 r. i zredukować emisje o około 30% już do 2030 r., aby osiągnąć cele przejściowe wymagane przez UE. Osiągnięcie tych celów będzie wymagało czegoś więcej niż tylko wydajności materiału lub procesu. W obecnej sytuacji producenci stali mają trzy możliwości: nic nie robić, inwestować w rozwiązania do wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla lub przejść na czystsze procesy produkcyjne.
  Napisano %AM, %07 %414 %2021 %09:%Gru Czytaj dalej...
 • Największy cywilny samolot świata zostanie poddany recyklingowi
  Największy cywilny samolot świata zostanie poddany recyklingowi Linie Emirates podpisały umowę z firmą Falcon Aircraft Recycling, aby pierwszy wycofany z floty samolot Airbus A380 został poddany recyklingowi. Tym samym największy cywilny odrzutowiec nie trafi na wysypisko śmieci, co będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko.
  Napisano %PM, %04 %592 %2021 %14:%Lis Czytaj dalej...
 • Miedź, nikiel i aluminium mogą znacznie podrożeć w jeszcze tej dekadzie
  Miedź, nikiel i aluminium mogą znacznie podrożeć w jeszcze tej dekadzie Miedź, nikiel, lit i aluminium – te metale mogą znacznie podrożeć w dłuższej perspektywie czasu. Wszystko na na skutek rozwoju tak zwanej elektromobilności. Gospodarki idą w kierunku elektromobilności, będzie coraz więcej aut elektrycznych (EV) i hybrydowych (PHEV), oraz infrastruktury z nimi związanej, a to będzie podnosiło znacząco popyt na wybrane metale przemysłowe, wydobywane czy produkowane przeważnie na rynkach wschodzących – wskazują analitycy firmy William Blair w raporcie „Rise of Electric Vehicles: Impact on Commodities and Emerging Markets”.
  Napisano %PM, %29 %585 %2021 %15:%Wrz Czytaj dalej...
 • Rosja wprowadza wyższe cła na eksport złomu
  Rosja wprowadza wyższe cła na eksport złomu Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu poinformowało, że podkomitet rosyjskiego rządu ds. Taryf celnych i regulacji pozataryfowych oraz środków ochronnych w handlu międzynarodowym podjął decyzję o podwyższeniu minimalnej stawki celnej na odpady złomu z 45 do 70 euro za tonę.
  Napisano %PM, %27 %700 %2021 %17:%Maj Czytaj dalej...
 • Goldman Sachs twierdzi, że to może być dopiero początek hossy na miedzi
  Goldman Sachs twierdzi, że to może być dopiero początek hossy na miedzi Miedź ma za sobą 12 miesięcy dynamicznych wzrostów. A to może być dopiero początek hossy na tym metalu. Miedź jest tym spośród najważniejszych metali, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy urósł najmocniej, bo aż o 82%. Platyna w tym samym okresie podrożała o 53%, a złoto ledwie o 4%.
  Napisano %PM, %20 %607 %2021 %15:%Kwi Czytaj dalej...

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 475 gości oraz 2 użytkowników.