fbpx
poniedziałek, 26 wrzesień 2016 18:10

Najbliższa przyszłość rynku złomowego

Nastroje w światowym hutnictwie są raczej optymistyczne.

W sierpniu 2016 roku huty 66 krajów zrzeszonych w World Steel Association wyprodukowały w sumie ponad 134 mln ton stali, czyli o prawie 2 proc. więcej niż przed rokiem. 

W Polsce zanotowano w tym samym okresie spadki produkcji o ponad 13 proc w porównaniu do roku poprzedniego. Spadek ten jest jednak przede wszystkim wynikiem wyłączenia i remontu wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal Kraków i nie do końca odzwierciedla nastroje na rodzimym rynku stali.

Ceny złomu w najbliższej przyszłości

Wrzesień 2016 przyniósł w Polsce nieoczekiwane obniżki cen złomu na poziomie 20-30 zł/t. Na kolejny miesiąc, planowane są również niewielkie korekty obniżające cenę surowca. Taka tendencja może w skuteczny sposób zablokować napływ złomu do polskich hut.

Obecnie wszystkie huty w naszym kraju pracują pełną parą i mają bardzo duże zapotrzebowanie na surowiec w postaci złomu stalowego.

Jak wiadomo nie od dzisiaj, rynkiem złomowym rządzi cena. 

Na wielu składach złomu zalegają spore ilości drogo zakupionego złomu i tylko podwyżka ceny złomu w hutach, może szybko uwolnić potrzebny surowiec. 

Nadchodzi zima... a więc okres, który skutecznie utrudnia pozyskiwanie, przerób i transport surowca.

Spoglądając w niedaleką przyszłość i analizując zwiększające się zapotrzebowanie na złom w Polsce, Włoszech, Chinach i Turcji cena złomu powinna wzrosnąć na przełomie listopada i grudnia 2016 roku minimum 80 zł/t co pozwoliłoby polskim hutom na swobodny i bezpieczny zakup niezbędnych do produkcji surowca oraz na odbudowanie mizernych obecnie magazynów. 

Przyszły rok może być ciekawy dla branży złomowej chociażby na fakt prawdopodobnego powstania drugiego po ArcelorMittal giganta stalowego świata. Chiński BAOSTEEL łączy się bowiem z WUHAN IRON co stworzy koncern o mocach produkcyjnych rzędu 60 mln ton.  

Ostatnio zmieniany wtorek, 27 wrzesień 2016 08:42

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój Pakiet

W tej chwili nie posiadasz aktywnego planu abonamentowego. Aby skorzystać z wielu dostępnych możliwości, aktywuj już teraz wybrany Pakiet.

Najnowsze Wiadomości

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 334 gości oraz 0 użytkowników.