fbpx
czwartek, 19 maj 2016 12:49

Elektroodpady zamiast do wyspecjalizowanych firm trafiają na skupy złomu

Według obowiązujących przepisów konsumenci mają prawo nieodpłatnie oddać małe zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (których dłuższy bok ma maksymalnie 25 cm) do sklepów, w których jest taki asortyment i mają powierzchnię handlową powyżej 400 mkw. Przy zakupie z dostawą dużych urządzeń do domu (np. pralka, lodówka) też mogą oddać stare urządzenie (np. lodówka za lodówkę).

Pojawiają się jednak spore obawy, że wprowadzone rozwiązania wcale nie powiększą masy zbieranych elektroodpadów. Nadal bowiem urządzenia, które mają w sobie dużo metali, trafiają na na zwyczajne skupy złomu. I często nie są ewidencjonowane jako zużyty sprzęt, ale jako złom.

Z tego powodu w legalnym systemie zbiórki i przetwarzania zużytych sprzętów może zabraknąć w tym roku nawet 30 tys. ton odpadów koniecznych do osiągnięcia ustawowego minimum.

Związek Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk ostrzega, że producenci i importerzy nowych urządzeń, którzy nie zbiorą wymaganego minimum odpadów ze sprzętów, jakie wprowadzili na rynek, obciążeni zostaną opłatą produktową (to rodzaj kar za niewykonany obowiązek). Zebrane w tym roku elektrośmieci powinny stanowić bowiem 40 proc. tego, co średnio wprowadza się na rynek w postaci nowych sprzętów (do tej pory poziom zbiórki wynosił 35 proc.).

Organizacja szacuje, że w związku z nowymi uregulowaniami zbiórką powinno zostać objętych 250 tys. ton elektroodpadów, czyli o 70 tys. ton więcej niż w roku ubiegłym. Jeżeli dotychczasowe tempo zbiórki utrzyma się do końca roku, w systemie zabraknie ok. 30 tys. ton legalnie zebranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To oznacza, że za każdą tonę niezrealizowanego obowiązku wprowadzający sprzęt zapłaci 1800 zł opłaty produktowej. Przy 30 tys. ton przedsiębiorców będzie to łącznie kosztowało 54 mln zł.

Ostatnio zmieniany czwartek, 19 maj 2016 13:21

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój Pakiet

W tej chwili nie posiadasz aktywnego planu abonamentowego. Aby skorzystać z wielu dostępnych możliwości, aktywuj już teraz wybrany Pakiet.

Najnowsze Wiadomości

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 235 gości oraz 0 użytkowników.