fbpx

Scrap Price Index (SPI) Średnie ceny sprzedaży złomu stalowego

Przy zawieszeniu publikacji wskaźnika EUROFER wychodzimy na przeciw użytkownikom naszego portalu zamieszczając wskaźnik SPI Scrap Price Index obrazujący średnie ceny hurtowej sprzedaży złomu stalowego w Europie Środkowej dla pięciu najczęściej sprzedawanych klas złomu stalowego. (loco huta).

Wartości przedstawione w tabelach i wykresach zostały opublikowane na podstawie danych dostarczonych przez wiarygodnych europejskich ekspertów branżowych i przedstawiają historyczne ceny pięciu klas złomu, które obowiązywały w poprzednim miesiącu.

Historyczne ceny sprzedaży złomu 15 dnia każdego miesiąca (np. średnia cena sprzedaży złomu obowiązująca w miesiącu styczniu publikowana zostaje 15 lutego)

Zastosowanie wskaźnika SPI (Scrap Pri ce Index) przy rozliczeniach dostaw złomu jest coraz częściej spotykane, Wskaźnik cen złomu stalowego SPI Scrap Price Index jest bardzo przydatnym narzędziem np. podczas ustalania ceny złomu w przypadku długoterminowej współpracy oraz stałych ilości przekazywanego odpadu.

Rozliczenie na podstawie prezentowanego wskaźnika SPI Scrap Price Index, gwarantuje sprzedającemu otrzymanie stawki zgodnej z tendencjami rynkowymi oraz eliminuje konieczność każdorazowej negocjacji cen w przypadku ich zmiany.

Przykładowe rozliczenie sprzedaży złomu według wskaźnika SPI (Scrap Price Index):

CENA SPRZEDAŻY = wartość wskaźnika SPI (Scrap Price Index) z poprzedniego miesiąca (- minus) wartość marży i kosztów związanych z odbiorem, załadukiem, transportem i przerobem 1 tony złomu x średni kurs EUR z dnia sprzedaży (według NBP).

Wskaźnik SPI obrazuje wartości dla poniższych klas złomu: 

 • W2, Sorte 1 - złom lekki, poamortyzacyjny o grubości < 6 mm
 • W7, Sorte 3 - złom ciężki, poamortyzacyjny o grubości > 6 mm
 • W18, Sorte 4 - złom strzępiony
 • W13, Sorte 5 - złom w postaci wiórów stalowych
 • W7N, Sorte 8 - złom stalowy poprodukcyjny

ŚREDNIA CENA SPRZEDAŻY ZA ROK 2016 SPI Scrap Price Index

Ostatnio zmieniany środa, 09 sierpień 2017 14:15

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój Pakiet

W tej chwili nie posiadasz aktywnego planu abonamentowego. Aby skorzystać z wielu dostępnych możliwości, aktywuj już teraz wybrany Pakiet.

Najnowsze Wiadomości

 • Dekarbonizacja przemysłu stalowego - nadchodzi era „zielonej stali”
  Dekarbonizacja przemysłu stalowego - nadchodzi era „zielonej stali” Niepodważalny jest fakt, że nasz współczesny świat opiera się na stali, niestety jej produkcja jest również głównym źródłem emisji CO2 - ustępując jedynie energetyce. Aby osiągnąć zakładane cele emisyjne, przemysł stalowy będzie musiał być neutralny dla klimatu do końca 2050 r. i zredukować emisje o około 30% już do 2030 r., aby osiągnąć cele przejściowe wymagane przez UE. Osiągnięcie tych celów będzie wymagało czegoś więcej niż tylko wydajności materiału lub procesu. W obecnej sytuacji producenci stali mają trzy możliwości: nic nie robić, inwestować w rozwiązania do wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla lub przejść na czystsze procesy produkcyjne.
  Napisano %AM, %07 %414 %2021 %09:%Gru Czytaj dalej...
 • Największy cywilny samolot świata zostanie poddany recyklingowi
  Największy cywilny samolot świata zostanie poddany recyklingowi Linie Emirates podpisały umowę z firmą Falcon Aircraft Recycling, aby pierwszy wycofany z floty samolot Airbus A380 został poddany recyklingowi. Tym samym największy cywilny odrzutowiec nie trafi na wysypisko śmieci, co będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko.
  Napisano %PM, %04 %592 %2021 %14:%Lis Czytaj dalej...
 • Miedź, nikiel i aluminium mogą znacznie podrożeć w jeszcze tej dekadzie
  Miedź, nikiel i aluminium mogą znacznie podrożeć w jeszcze tej dekadzie Miedź, nikiel, lit i aluminium – te metale mogą znacznie podrożeć w dłuższej perspektywie czasu. Wszystko na na skutek rozwoju tak zwanej elektromobilności. Gospodarki idą w kierunku elektromobilności, będzie coraz więcej aut elektrycznych (EV) i hybrydowych (PHEV), oraz infrastruktury z nimi związanej, a to będzie podnosiło znacząco popyt na wybrane metale przemysłowe, wydobywane czy produkowane przeważnie na rynkach wschodzących – wskazują analitycy firmy William Blair w raporcie „Rise of Electric Vehicles: Impact on Commodities and Emerging Markets”.
  Napisano %PM, %29 %585 %2021 %15:%Wrz Czytaj dalej...
 • Rosja wprowadza wyższe cła na eksport złomu
  Rosja wprowadza wyższe cła na eksport złomu Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu poinformowało, że podkomitet rosyjskiego rządu ds. Taryf celnych i regulacji pozataryfowych oraz środków ochronnych w handlu międzynarodowym podjął decyzję o podwyższeniu minimalnej stawki celnej na odpady złomu z 45 do 70 euro za tonę.
  Napisano %PM, %27 %700 %2021 %17:%Maj Czytaj dalej...
 • Goldman Sachs twierdzi, że to może być dopiero początek hossy na miedzi
  Goldman Sachs twierdzi, że to może być dopiero początek hossy na miedzi Miedź ma za sobą 12 miesięcy dynamicznych wzrostów. A to może być dopiero początek hossy na tym metalu. Miedź jest tym spośród najważniejszych metali, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy urósł najmocniej, bo aż o 82%. Platyna w tym samym okresie podrożała o 53%, a złoto ledwie o 4%.
  Napisano %PM, %20 %607 %2021 %15:%Kwi Czytaj dalej...

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 400 gości oraz 2 użytkowników.