fbpx
środa, 05 sierpień 2015 07:07

Źle się dzieje w złomie.

Dla tych z branży, którzy kręcą nosem i z niedowierzaniem przyglądają się kolejnym spadkom cen złomu stalowego, nie mamy dobrych wiadomości. Źle się dzieje w branży złomowej, a będzie jeszcze gorzej, gdyż rynek szykuje kolejne obniżki cen złomu stalowego.

Metale nie są takie kolorowe...
Spadkowa tendencja cen na rynku złomu nie ogranicza się jedynie do złomu stalowego, ale dotyczy cen praktycznie wszystkich surowców, także tych notowanych na londyńskiej giełdzie (m. in. miedzi, aluminium, ołowiu). Ceny te można przyrównać do najniższych poziomów sprzed ostatnich 5 lat, kiedy to w okresie lipiec-sierpień 2010 branża prawie sięgnęła dna. Zmora powrotu do czasów kryzysu z lat 2008-2009 i cen złomu w hutach rzędu 500-600 zł/t spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy.

Więcej znaczy mniej...
Winą za taki stan rzeczy obarcza się obecnie światową nadprodukcję, a w szczególności chińską branżę przemysłową, która aby ratować gospodarkę Państwa Środka, zalewa Europę i świat tanimi wyrobami gotowymi. Idealnie jest, kiedy mamy wszystkiego pod dostatkiem, gorzej kiedy zaczyna być tego za dużo. A tak właśnie w skrócie wygląda obecnie branża złomowa: za dużo złomu w hutach (wysokie stany zapasów), za dużo przestojów (okres wakacyjny i stagnacja produkcji przemysłowej), za dużo pracy i kosztów.

Nie jest tajemnicą, że w branży złomowej rządzi cena surowca, a gdy nie osiąga ona satysfakcjonującego poziomu sprzedaży momentalnie powoduje problem z pozyskaniem złomu z rynku. Obecnie złom od niewielkiego punktu skupu przechodzi długą drogę gromadzenia, segregacji i odpowiedniego przerobu zanim trafi do pieca hutniczego. Wszystkie te operacje związane z pozyskaniem odpowiednio wyselekcjonowanego złomu, nadającego się do sprzedaży ostatecznemu odbiorcy, czyli hutom, generują nie małe koszty. W konsekwencji europejskie firmy złomowe borykają się z kurczącymi się marżami, co znacznie obniża ich rentowność.

Podsumowując, jest źle, a rokowania do końca bieżącego roku wskazują, że w najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się odwrócenia trendu spadkowego. Wszyscy kroczymy po równi pochyłej.

pt/as

Ostatnio zmieniany piątek, 07 sierpień 2015 15:09

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój Pakiet

W tej chwili nie posiadasz aktywnego planu abonamentowego. Aby skorzystać z wielu dostępnych możliwości, aktywuj już teraz wybrany Pakiet.

Najnowsze Wiadomości

 • Dekarbonizacja przemysłu stalowego - nadchodzi era „zielonej stali”
  Dekarbonizacja przemysłu stalowego - nadchodzi era „zielonej stali” Niepodważalny jest fakt, że nasz współczesny świat opiera się na stali, niestety jej produkcja jest również głównym źródłem emisji CO2 - ustępując jedynie energetyce. Aby osiągnąć zakładane cele emisyjne, przemysł stalowy będzie musiał być neutralny dla klimatu do końca 2050 r. i zredukować emisje o około 30% już do 2030 r., aby osiągnąć cele przejściowe wymagane przez UE. Osiągnięcie tych celów będzie wymagało czegoś więcej niż tylko wydajności materiału lub procesu. W obecnej sytuacji producenci stali mają trzy możliwości: nic nie robić, inwestować w rozwiązania do wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla lub przejść na czystsze procesy produkcyjne.
  Napisano %AM, %07 %414 %2021 %09:%Gru Czytaj dalej...
 • Największy cywilny samolot świata zostanie poddany recyklingowi
  Największy cywilny samolot świata zostanie poddany recyklingowi Linie Emirates podpisały umowę z firmą Falcon Aircraft Recycling, aby pierwszy wycofany z floty samolot Airbus A380 został poddany recyklingowi. Tym samym największy cywilny odrzutowiec nie trafi na wysypisko śmieci, co będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko.
  Napisano %PM, %04 %592 %2021 %14:%Lis Czytaj dalej...
 • Miedź, nikiel i aluminium mogą znacznie podrożeć w jeszcze tej dekadzie
  Miedź, nikiel i aluminium mogą znacznie podrożeć w jeszcze tej dekadzie Miedź, nikiel, lit i aluminium – te metale mogą znacznie podrożeć w dłuższej perspektywie czasu. Wszystko na na skutek rozwoju tak zwanej elektromobilności. Gospodarki idą w kierunku elektromobilności, będzie coraz więcej aut elektrycznych (EV) i hybrydowych (PHEV), oraz infrastruktury z nimi związanej, a to będzie podnosiło znacząco popyt na wybrane metale przemysłowe, wydobywane czy produkowane przeważnie na rynkach wschodzących – wskazują analitycy firmy William Blair w raporcie „Rise of Electric Vehicles: Impact on Commodities and Emerging Markets”.
  Napisano %PM, %29 %585 %2021 %15:%Wrz Czytaj dalej...
 • Rosja wprowadza wyższe cła na eksport złomu
  Rosja wprowadza wyższe cła na eksport złomu Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu poinformowało, że podkomitet rosyjskiego rządu ds. Taryf celnych i regulacji pozataryfowych oraz środków ochronnych w handlu międzynarodowym podjął decyzję o podwyższeniu minimalnej stawki celnej na odpady złomu z 45 do 70 euro za tonę.
  Napisano %PM, %27 %700 %2021 %17:%Maj Czytaj dalej...
 • Goldman Sachs twierdzi, że to może być dopiero początek hossy na miedzi
  Goldman Sachs twierdzi, że to może być dopiero początek hossy na miedzi Miedź ma za sobą 12 miesięcy dynamicznych wzrostów. A to może być dopiero początek hossy na tym metalu. Miedź jest tym spośród najważniejszych metali, który w ciągu ostatnich 12 miesięcy urósł najmocniej, bo aż o 82%. Platyna w tym samym okresie podrożała o 53%, a złoto ledwie o 4%.
  Napisano %PM, %20 %607 %2021 %15:%Kwi Czytaj dalej...

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 469 gości oraz 2 użytkowników.