fbpx
wtorek, 11 styczeń 2011 21:06

Prognozy dla cen miedzi?

Cena miedzi może wzrosnąć nawet do 10-11 tys. USD za tonę - oceniają analitycy.


Analitycy Citigroup uważają, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy cena miedzi dojdzie do 10.000 USD za tonę.

Goldman Sachs ocenia, że miedź na giełdzie metali LME w Londynie może w ciągu najbliższego roku wzrosnąć nawet do 11.000 USD.

Według ocen Morgana Stanleya średnia cena miedzi w 2011 r. wyniesie jednak tylko 7.800 USD za tonę wobec 7.300 USD w 2010.

Analitycy VM Group stawiają na średnią roczną na poziomie 8.833 USD za tonę, a trzymiesięczną 9.100 USD/t. Nie wykluczają jednak, że ceny miedzi osiągną 10.000 USD za tonę.

Analitycy oceniają, że sytuacja na rynku miedzi i relacja popytu do podaży może okazać się w 2011 r. napięta, bo firmy wydobywcze mogą nie być w stanie zwiększyć produkcji na tyle szybko, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na metal.

Z ankiety przeprowadzonej przez Barclays Capital wśród inwestorów instytucjonalnych na temat tego, jakie surowce lub sektory będą najlepiej radzić sobie w 2011 r. miedź uzyskała największy wybór: 26 proc., zboża: 23 proc., a ropa naftowa: 19 proc.

Analitycy Goldman Sachs oceniają, że w 2011 r. może nastąpić niemal wyczerpanie zapasów miedzi monitorowanych przez największe giełdy metali na świecie, a to wymusiłoby racjonowanie popytu.

Zwracają uwagę, że podczas gdy na rynku ropy w przypadku spadku zapasów możliwe jest wykorzystanie przez OPEC wolnych mocy wydobywczych, to wśród producentów metali przemysłowych raczej jest to niewykonalne, bo już produkują one z wykorzystaniem pełnych zdolności wydobywczych.

"Spodziewamy się, że zapasy miedzi spadną do najniższego poziomu w historii" - mówi Kevin Norrish, dyrektor zarządzający ds. rynków surowców.


 

Ostatnio zmieniany niedziela, 28 luty 2016 23:51

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój Pakiet

W tej chwili nie posiadasz aktywnego planu abonamentowego. Aby skorzystać z wielu dostępnych możliwości, aktywuj już teraz wybrany Pakiet.

Najnowsze Wiadomości

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 419 gości oraz 2 użytkowników.