fbpx
środa, 04 grudzień 2019 06:10

Wysokie kary dla przedsiębiorców za brak rejestracji w systemie BDO

ZŁOM INFO PL ZŁOM INFO PL

Brak rejestracji w systemie BDO, od stycznia 2020 roku może znacznie utrudnić funkcjonowanie lub nawet całkowicie wstrzymać działanie przedsiębiorstwa. Ministerstwo Ochrony Środowiska alarmuje, że mimo obowiązku rejestracji wielu firm nie ma jeszcze w systemie.

Obowiązek rejestracji w ogólnokrajowym systemie BDO, dotyczy nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale także małych, a  nawet jednoosobowych działalności gospodarczych. Przypominamy, że obowiązek dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy wytwarzają różnego rodzaju odpady, zajmują  się ich przewozem i zagospodarowywaniem oraz wprowadzają na rynek opakowania, produkty lub produkty w opakowaniach. 


Kary możliwe od zaraz!

Już dzisiaj za brak prowadzenia działalności bez rejestracji w BDO przedsiębiorca może otrzymać bardzo wysoką karę pieniężną (od 5 tysięcy do miliona złotych), jednak nie wszyscy właściciele firm dopełnili obowiązku rejestracji. Firmy nadal funkcjonują, ponieważ do końca roku dokumentacja jest prowadzona w formie papierowej. Od 1 stycznia 2020 r. w Polsce nastąpi decydująca zmiana w gospodarowaniu odpadami – przejście z Polski papierowej do Polski cyfrowej. Zarówno prowadzenie ewidencji odpadów, jak i sporządzanie sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami będzie możliwe tylko drogą elektroniczną, właśnie za pośrednictwem BDO. Wynika to z przepisów ustawy o odpadach. Papierowy system ewidencjonowania odpadów, jest nieszczelny, pozwala na nieścisłości i daje możliwości do nadużyć. – Jeśli podmiot, który wytwarza odpady, nie będzie zarejestrowany w BDO, nie będzie mógł ich legalnie przekazać firmie odbierającej – mówi wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek. I dodaje: - Warunkiem legalnego przekazania odpadów będzie wystawienie w BDO elektronicznej karty przekazania odpadów (KPO). Bez odpowiednich zapisów w ewidencji odpady nie zostaną odebrane od tego przedsiębiorcy. 

  • za brak wniosku o wpis do BDO lub o  zmianę wpisu lub o  wykreślenie z  rejestru albo złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym ustawa przewiduje karę aresztu albo grzywny,
  • za prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do BDO grozi administracyjna kara pieniężna od 5 tys. zł do miliona zł
  • za nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością, grozi administracyjna kara pieniężna od 5 tys. zł do miliona zł,
  • za transport odpadów bez wpisu do BDO – kara od 2 tys. zł do 10 tys. zł.


Jak działa system BDO?

Zanim przedsiębiorca odda odpady, musi wystawić w systemie BDO kartę przekazania odpadów – musi podać m.in. masę przekazywanych odpadów oraz określić co dokładnie będzie transportowane, ważna jest także data i godzina transportu oraz numer rejestracyjny samochodu, który odbiera odpady. Taką kartę można zaplanować 30 dni wcześniej. Firma transportująca generuje potwierdzenie wystawienia karty przekazania odpadów w systemie BDO. W momencie przyjazdu do przejmującego, firma przejmująca odpad każdorazowo i niezwłocznie musi dokonać potwierdzenia przyjęcia odpadów w BDO informując o masie odpadów, a także dacie i godzinie ich przejęcia.

W systemie musi być zarejestrowana nie tylko firma wytwarzająca odpady, ale także ta, która odpady transportuje i odbiera. Warto sprawdzić, czy nasz kontrahent funkcjonuje zgodnie z prawem, Rejestr-BDO jest ogólnie dostępny. 

Szczegółowe informacje o BDO: https://bdo.mos.gov.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Panel logowania

Najnowsze Wiadomości

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 184 gości oraz 0 użytkowników.