fbpx
wtorek, 07 maj 2019 21:21

Od 1 maja 2019 obowiązuje nowy wzór Karty Przekazania Odpadu

Karta przekazania odpadu 2019


Przypominamy, że od 1 maja 2019 roku obowiązuje nowy wzór Karty Przekazania Odpadu. Z dotychczasowo obowiązującej KPO usunięto rubrykę z numerem REGON oraz zniesiono obowiązek stawiania pieczątki firmowej dla wszystkich stron wskazanych na KPO - wystarczy sam podpis i data.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów do pobrania TUTAJ.

Kilka słów na temat samej Karty Przekazania Odpadów - jak ją prawidłowo stosować i wypełniać?

Podstawowe zasady dotyczące karty przekazania odpadów zostały zawarte w ustawie o odpadach (art. 69). Przede wszystkim kartę przekazania odpadów sporządza posiadacz odpadów, który przekazuje odpady. Często stoi to w sprzeczności z praktyką obrotu odpadami w Polsce. Dziej się tak ponieważ zdarz się, że kartę przekazania odpadu wystawia odbiorca odpadu.

Kartę przekazania odpadów trzeba wystawić w odpowiedniej liczbie egzemplarzy, czyli po jednym dla każdego z posiadaczy odpadów, który przejmuje odpady. Jeżeli transportującym odpady jest inny podmiot niż przejmujący musimy wystawić 3 karty przekazania odpadów. Pamiętajmy także, że posiadacz odpadów, który przejmuje odpady, musi potwierdzić przejęcie ich przejęcie niezwłocznie po o otrzymaniu stosownej KPO.

Kartę przekazania odpadu musi wypełnić każdy przedsiębiorca zobowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów w momencie przekazywania odpadów innemu posiadaczowi. Prawidłowo wystawiona i podpisana Karta Przekazania Odpadu przenosi odpowiedzialność za odpad z posiadacza na przejmującego. Jeżeli jeden z posiadaczy odpadów nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, można nie sporządzać karty przekazania odpadów!

Zbiorcza Karta Przekazania Odpadów
Aktualnie ustawodawca pozwala na sporządzanie zbiorczej karty przekazania odpadów. Obejmuje ona odpady o tym samym kodzie, przekazywane łącznie w okresie danego miesiąca kalendarzowego za pośrednictwem tego samego transportującego. Zbiorczą kartę przekazania odpadów należy sporządzić niezwłocznie po zakończeniu danego miesiąca kalendarzowego. Możliwość wystawiania zbiorczej karty przekazania odpadów zostanie prawdopodobnie zlikwidowana po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących ewidencji odpadów.

Pobierz aktualny wzór karty przekazania odpadu z maja 2019 roku:

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 maj 2019 21:39

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Panel logowania

Najnowsze Wiadomości

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 188 gości oraz 1 użytkownik.