fbpx
poniedziałek, 25 marzec 2019 15:27

Rekordowa wycena Palladu - pierwiastka wykorzystywanego do produkcji katalizatorów samochodowych.

Platyna, Rod i Pallad są powszechnie wykorzystywane w produkcji katalizatorów samochodowych i to właśnie kurs palladu osiąga obecnie historyczne maksima. Powodem rekordowego wzrostu mogą być obawy związane z zawirowaniami w dostawach tego metalu. 

Główną przyczyną trwającej już od sierpnia ubiegłego roku hossy na palladzie jest deficyt dostaw wywołany przez rosnące ograniczenia w rosyjskim eksporcie złomu tego metalu. Do tego rosyjskie ministerstwo handlu i przemysłu rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu wywozu złomu metali szlachetnych poza Rosję. Na razie taki zakaz miałby być prawdopodobnie wprowadzony czasowo na okres 6 miesięcy w maju bieżącego roku.

Rosja rządzi kursem palladu

Specyfiką tego rzadkiego metalu jest jego występowanie jedynie w kilku miejscach na ziemi, a ponad 80% produkcji przypada na Rosję i RPA. Z czego ponad połowa globalnej podaży wypada na Rosję. Rosja to również jedyny kraj który utrzymuje rezerwy tego kruszcu, ale ich wielkość jest utrzymywana w ścisłej tajemnicy.

Zarówno pallad jak i platyna są używane przez koncerny samochodowe do produkcji katalizatorów. Ale platyna jest używana jedynie w silnikach wysokoprężnych, a to na nich skupiła się ostatnio ofensywa krajów unijnych odnośnie ich szkodliwego wpływu na środowisko. Dodatkowo w zeszłym tygodniu koncern Fiat Chrysler ogłosił, że 965 tysięcy samochodów z silnikami benzynowymi w USA i Kanadzie zostanie wezwane do wymiany katalizatorów, ze względu na nie spełnianie standardów emisyjnych. A do ich produkcji będzie potrzebny deficytowy pallad. Stąd też na wykresie palladu widzimy praktycznie nieprzerwany trend wzrostowy, który się rozpoczął w sierpniu ubiegłego roku i prawie dwukrotnie zwiększył wycenę metalu. Należy jednak zaznaczyć iż, kurs metalu jest od dłuższego czasu na poziomach wykupienia, na co wskazują oscylatory. Więc na pewno rośnie ryzyko co najmniej korekty w tym silnym trendzie wzrostowym.

Rosnąca wartość giełdowa Palladu nie przekładają się jednak proporcjonalnie na wycenę złomu katalizatorów. Najwięksi recyklerzy tych metali tłumaczą, że kurs jest mocno nadmuchany i nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. 

Sytuację na rynku złomu katalizatorów mogłaby zmienić niewątpliwie wycena Platyny, która w tej chwili w porównaniu z palladem wydaje się być bardzo tania. Obecny kurs platyny oscyluje w pobliżu 855 dolarów za uncję, prawie dwa razy taniej niż kurs palladu. A przecież historycznie platyna była najczęściej najdroższym metalem szlachetnym, a jej cena w 2011 roku zbliżała się do poziomu 2000 dolarów za uncję. 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 marzec 2019 15:59

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Strefa Użytkownika

Najnowsze Wiadomości

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.