fbpx
czwartek, 07 luty 2019 17:54

Gwałtowny wzrost notowań cen złomu stalowego na LME​

Na przełomie stycznia i lutego 2019 roku zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost cen złomu stalowego notowanego na Londyńskiej Giełdzie Metali LME. Spróbujemy wyjaśnić co tak naprawdę się wydarzyło i co jest powodem takiego nieoczekiwanego wzrostu cen?
 

Wzrost notowań cen złomu o ponad 40 USD na tonie na przełomie stycznia i lutego 2019 roku, spowodowała niewątpliwie informacja o znacznym ograniczeniu światowego wydobycia rudy żelaza, ogłoszona przez największego  producenta tego surowca - firmę Vale SA .

Co się wydarzyło?

Ograniczenie to jest następstwem największej katastrofy w historii brazylijskiego górnictwa do której doszło 28 stycznia 2019 w jednej z największych kopalni tego typu na świecie znajdującej się w Brazylii nieopodal miasteczka Brumadinho. Doszło tam do zerwania zapory, która zatrzymywała odpady i produkty uboczne z procesu wydobywczego rudy żelaza. W jednej chwili pod zwałami szlamu i błota zostało pogrzebanych żywcem ponad 300 istnień ludzkich.

Ze względów bezpieczeństwa brazylijski sąd wydał decyzję wstrzymania wydobycia rudy, również w drugiej co do wielkości kopalni firmy Vale SA - Brucutu. Specjaliści szacują, że spadek wydobycia rudy przez firmę Vale SA może sięgnąć nawet 60 mln ton w porównaniu do produkcji z 2018 roku sięgającej poziomu 400 mln ton.

Następstwem takiej sytuacji stał się zauważalny wzrost ceny rudy żelaza a co za tym idzie i wzrost wartości samego złomu stalowego.

Specjaliści z branży stalowej twierdzą jednak, że malejący popyt na gotowe wyroby stalowe oraz zwalniające tempo wzrostu globalnej gospodarki, może jednak skłaniać do przypuszczeń, że wzrost cen złomu jest efektem chwilowym. W dłuższej perspektywie czasu, ceny złomu mogą powrócić do poprzednich poziomów.

Jesteśmy bardzo ciekawi jakim echem odbije się taka informacja na decyzjach europejskich hut, które właśnie w tej chwili omawiają strategie zakupowe na kolejne miesiące.

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 luty 2019 18:26

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Strefa Użytkownika

Najnowsze Wiadomości

 • Przypominamy, że od 1 listopada 2019 roku w życie wchodzi obowiązkowy split payment, czyli tzw. model podzielonej płatności.
  Przypominamy, że od 1 listopada 2019 roku w życie wchodzi obowiązkowy split payment, czyli tzw. model podzielonej płatności. Obowiązkowy split payment, obejmie w sumie 150 grup towarów i usług dla transakcji przekraczających kwotę 15 tys. zł. - za niedostosowanie się do nowych obowiązków przewidziane są sankcje.
  Napisano wtorek, 03 wrzesień 2019 15:12 Czytaj dalej...
 • Niezwykłe metale tnące stal!
  Niezwykłe metale tnące stal! Przemysł wiele zyskał od czasu produkcji stali szybkotnącej na początku XX wieku. To dzięki niej, konstruktorzy mieli do dyspozycji stop, który bardzo przyspieszył obróbkę innych metali. Niestraszne mu były ani obciążenia, ani wysoka temperatura, ani wysokie prędkości obrotowe, toteż szybko uzyskał nazwę high speed steel, czyli „stal dużych prędkości” – w skrócie: HSS.
  Napisano wtorek, 03 wrzesień 2019 10:35 Czytaj dalej...
 • Dlaczego skup złomu jest ważnym elementem gospodarki?
  Dlaczego skup złomu jest ważnym elementem gospodarki? Skup metali zwykle kojarzy się nam z ogromnymi złomowiskami starych aut i maszyn. Okazuje się jednak, że metale nietypowe, a wśród nich metale szlachetne, czego przykładem może być, platyna czy metale powszechnie używane w elektronice i w przemyśle chemicznym, przede wszystkim wolfram i pallad, także są często skupowane i odzyskiwane. Zajmują się tym wyspecjalizowane przedsiębiorstwa jak zlomskup.eu mające w swoich zasobach odpowiedni sprzęt do oceny ilości metali nietypowych w złomie i znajomość procesu ich odzysku.
  Napisano wtorek, 03 wrzesień 2019 10:17 Czytaj dalej...
 • ArcelorMittal stawia na innowacje i zmniejsza emisje CO2
  ArcelorMittal stawia na innowacje i zmniejsza emisje CO2 Jesteśmy świadomi znaczenia zmian klimatu dla społeczeństwa i odpowiedzialności ArcelorMittal jako emitenta CO2 w zakresie ograniczania naszego śladu węglowego. Rozumiemy zainteresowanie naszych interesariuszy działaniami, jakie zamierzamy podjąć, żeby ten cel osiągnąć – wyjaśnia Lakshmi Mittal, dyrektor generalny i prezes ArcelorMittal.
  Napisano środa, 14 sierpień 2019 21:06 Czytaj dalej...
 • Polski rynek złomu czeka kryzys?
  Polski rynek złomu czeka kryzys? Po trwającym 1,5 roku prosperity polski rynek złomu staje na krawędzi kryzysu. Ma na to wpływ spadek cen złomu na światowych rynkach oraz malejąca od kilku miesięcy sprzedaż wyrobów stalowych. Sytuacji nie polepszają także decyzje dużych koncernów, które stopniowo ograniczają produkcję stali w Polsce.
  Napisano piątek, 24 maj 2019 09:27 Czytaj dalej...

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 246 gości oraz 5 użytkowników.