fbpx
poniedziałek, 16 luty 2015 13:21

Branża złomowa u progu poważnego kryzysu | ZŁOM INFO PL

Ostatnie wiadomości napływające z rynku stopniowo paraliżują sprzedaż złomu zarówno w kraju jak i zagranicą. Winą za to obarczyć należy drastyczny spadek cen złomu stalowego.

Na rynku europejskim firmy złomowe borykają się z korektą cen in minus na poziomie 25,00 EUR. W polskich hutach sytuacja wygląda bardzo podobnie, gdyż obniżki ceny jednej tony surowca sięgnęły już 100,00 PLN. Rzecz jasna ani Polska ani tym bardziej Europa nie są odosobnione w tej dramatycznej sytuacji. Przykładowo, w Stanach ceny spadły nawet o 50,00 USD,

Tak bolesny dla branży złomowej spadek cen surowca jest w dużej mierze konsekwencją notowań giełdowych rudy żelaza, które osiągnęły ostatnio najniższy od 2009 r. poziom. Zgłaszana przez analityków nadpodaż tego surowca, która przewyższa zdecydowanie zapotrzebowanie zgłaszane przez Chiny, największego konsumenta, bynajmniej nie przyczynia się do poprawy już i tak trudnej sytuacji rynkowej.

Goldman Sachs podaje: w roku 2015 rynek będzie musiał zaabsorbować nadwyżkę rudy żelaza rzędu 110 mln ton, niemal dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym (60 mln ton).

Co więcej, sytuacja polityczno-gospodarcza na świecie nie zapowiada rychłej poprawy koniunktury. Widmo napływu sporej ilości tańszego złomu zza wschodniej granicy, rzuca cień na wyjątkowo trudną sytuację dostawców złomu do hut, które już dziś zgłaszają ograniczony popyt. w znacznym stopniu zaspokoi już i tak istotnie ograniczony popyt hut europejskich.

Reasumując, nadeszły ciężkie czasy dla branży złomowej...

--

PT,AS

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 luty 2015 13:51

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Twój Pakiet

W tej chwili nie posiadasz aktywnego planu abonamentowego. Aby skorzystać z wielu dostępnych możliwości, aktywuj już teraz wybrany Pakiet.

Najnowsze Wiadomości

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 346 gości oraz 2 użytkowników.