poniedziałek, 28 sierpień 2017 06:01

Surowe wyroki sądów w sprawie wyłudzeń VAT

Podatnicy, którzy mieli pecha i trafili na oszustów podatkowych, nie tylko muszą się liczyć ze zdecydowaną reakcją fiskusa, ale coraz trudniej będzie im też wykazać, że dochowali należytej staranności i świadomie nie uczestniczyli w oszustwie. Świadczy o tym jedno z ostatnich orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd mianowicie stwierdził, że samo wprowadzenie zasad chroniących przed nierzetelnymi kontrahentami to za mało, by uniknąć negatywnych konsekwencji w VAT.

W kłopoty wpadła spółka zajmującej się odzyskiem metalowych odpadów - głównie aluminiowych pochodzących ze zużytych puszek po napojach, a zaczęły się one po kontroli skarbowej. W sprawie chodziło o VAT za grudzień 2008 r. i poszczególne miesiące 2009 r. Urzędnicy zarzucili spółce, że odliczyła VAT z faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Ciekawostką jest, że w spółce funkcjonowały procedury mające na celu zapobieganie nadużyciom podatkowym i nawiązywaniu współpracy z nierzetelnymi kontrahentami, jednak w ocenie urzędników skarbówki okazały się one niewystarczające. Ponadto jeden z pracowników - kierownik zakładu -przyznał, że wiedział o całym procederze.

Spółka nie zgadzała się z tym, że nie dochowała należytej staranności, by zapobiec nadużyciom. Nie zgodziła się też z tezą, że świadomość pracownika jest tożsama ze świadomością spółki.

Rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji okazało się dla niej korzystne. Ale sprawa trafiła do NSA, który podszedł do sprawy bardziej rygorystycznie. Nie zgodził się, że samo wprowadzenie procedur ostrożnościowych przesądza o dochowaniu należytej staranności i działaniu w dobrej wierze. Jak tłumaczył sędzia NSA Roman Wiatrowski, w przypadku wykrycia nadużyć trzeba badać okoliczności każdej transakcji, a takie podejście wynika z orzecznictwa, w tym zwłaszcza unijnego.

NSA nie zgodził się też z oceną skutków przyznania się pracownika do brania udziału w przestępczym procederze. Zdaniem sądu nie może to z góry wyłączyć odpowiedzialności spółki. Istotne jest bowiem to, czy zarząd mógł wiedzieć o nieprawidłowościach, których dopuścił się pracownik. NSA nakazał ponowne zbadanie tych konkretnych okoliczności. Wyrok jest prawomocny.

Źródło: Rzeczpospolita

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 sierpień 2017 12:27

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Strefa Użytkownika

Najnowsze Wiadomości

 • Napad na pociąg przewożący złom
  Napad na pociąg przewożący złom Scena niczym z "dzikiego zachodu" - na szlaku kolejowym Nakło Śląskie - Tarnowskie Góry, 24-latek próbował okraść skład towarowy przewożący złom.
  Napisano wtorek, 06 luty 2018 14:51 Czytaj dalej...
 • Darmowy dostęp do ofert i przetargów
  Darmowy dostęp do ofert i przetargów Zacznij bezpłatny miesiąc z naszym portalem. Tylko teraz otrzymasz bezpłatny dostęp do wszystkich ofert i przetargów zamieszczanych w naszym portalu oraz możliwość kontynuacji abonamentu na preferencyjnych warunkach.
  Napisano wtorek, 02 styczeń 2018 23:10 Czytaj dalej...
 • Złomowa hossa. Jest świetnie ale może być lepiej...
  Złomowa hossa. Jest świetnie ale może być lepiej... Ostatni rok na rynku surowców określić można śmiało mianem „rynku złomiarza”, gdyż to właśnie na tym paradoksalnie rdzawym polu globalnej gospodarki, obserwujemy nieustającą monotonię sukcesu w wyniku dynamicznych wzrostów.
  Napisano poniedziałek, 28 sierpień 2017 17:25 Czytaj dalej...
 • Surowe wyroki sądów w sprawie wyłudzeń VAT
  Surowe wyroki sądów w sprawie wyłudzeń VAT Podatnicy, którzy mieli pecha i trafili na oszustów podatkowych, nie tylko muszą się liczyć ze zdecydowaną reakcją fiskusa, ale coraz trudniej będzie im też wykazać, że dochowali należytej staranności i świadomie nie uczestniczyli w oszustwie. Świadczy o tym jedno z ostatnich orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd mianowicie stwierdził, że samo wprowadzenie zasad chroniących przed nierzetelnymi kontrahentami to za mało, by uniknąć negatywnych konsekwencji w VAT.
  Napisano poniedziałek, 28 sierpień 2017 06:01 Czytaj dalej...
 • Bezpieczne korzystanie z naszego portalu. Wprowadziliśmy certyfikat bezpieczeństwa SSL!
  Bezpieczne korzystanie z naszego portalu. Wprowadziliśmy certyfikat bezpieczeństwa SSL! Miło nam poinformować, że w lipcu 2017 w naszym portalu www.zlom.info.pl wprowadziliśmy certyfikat bezpieczeństwa SSL. Dzięki niemu wszystkie Państwa dane, pozostawiane przy składaniu zamówień będą szyfrowane. Korzystając z naszego portalu możecie mieć pewność, że żadne dane nie zostaną przechwycone przez osoby postronne i nie trafią w niepowołane ręce.
  Napisano wtorek, 04 lipiec 2017 16:01
  Etykiety: certyfikat SSL
  Czytaj dalej...

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 298 gości oraz 1 użytkownik.