środa, 05 kwiecień 2017 11:23

Polska nadal ma problem z odzyskiem zużytego sprzętu

Z raportu Fundacji Republikańskiej wynika, że od 2016 r. trzeba ponownie zebrać 45 proc. średniej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu w trzech poprzednich latach. Z kolei od 2019 r. będzie to już 65 proc. Kraje mogą też wybrać inną opcję - 85 proc. sprzętu wyprodukowanego w danym kraju w jednym roku.

Z raportu wynika, że w 2015 r. osiągnięto zbiórkę sprzętu elektrycznego i elektronicznego na poziomie niemal 38,4 proc., co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o ok. 3,6 pkt proc. W latach 2007-2015 poziom zbiórek wzrósł o 33,5 pkt proc. (średnio ok.4,2 pkt proc. rocznie).

„W tym kontekście warto zauważyć, że w celu osiągnięcia poziomu zbierania nie mniej niż 65 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu od 2021 r., w latach 2016-2021 średni wzrost w ujęciu rocznym poziomu zbierania sprzętu powinien wynosić ok. 5,3 pkt proc. - pisze współautor raportu Tomasz Styś, ekspert Instytutu Sobieskiego. - Szacuje się, że po 2021 r. poziom zbierania sprzętu na osobę kształtować się powinien na poziomie ok. 11 kg rocznie. W 2015 r. było to ok. 5 kg na osobę" - dodaje.

Zbiórka sprzętu jest coraz trudniejsza również z powodu nowych wyzwań, z jakimi muszą się zmagać zarówno sprzedawcy, jak i firmy zajmujące się zbiórką. Chodzi w tym kontekście choćby o handel internetowy. Sprzedawca internetowy powinien poinformować, że dostarczając sprzęt na dany rynek, zobowiązany jest do darmowego odbioru sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w miejscu dostawy. Musi to być sprzęt tego samego rodzaju i pełnić te same funkcje. Okazuje się, żej taka informacja na stronie e-handlowców należy do rzadkości.

Niestety, niska jest też świadomość ogromnych szkód, jakie ponosi środowisko w efekcie źle prowadzonego recyklingu sprzętu. W Polsce nadal trafia on na zwykłe wysypiska czy do punktów skupu złomu, które nie są wyposażone w specjalistyczny sprzęt, służący do odzysku i neutralizacji szkodliwych gazów, zwłaszcza z lodówek.

Szacuje się, że nieprawidłowe przetworzenie zużytej lodówki jest równoważne emisji dwutlenku węgla z podróży samochodem osobowym na dystansie 10 tys. km.

Tymczasem w Polsce ok. 900 tys. lodówek „wychodzi” z użytkowania. Łatwo policzyć jakie oszczędności w emisji CO2 zostałyby poczynione, gdyby wszystkie trafiły do prawidłowo utylizujących je zakładów przetwarzania.

Czy niskie poziomy zbiórki to efekt kiepskiego prawa czy może niewiedzy konsumentów? Mówienie o niskiej świadomości społeczności jest unikaniem problemu, którego głównym źródłem jest kiepskie prawo. Co z tego, że sklepy muszą odbierać stary, zużyty sprzęt, gdy klient kupuje kolejny, skoro ustawa nie określa wyraźnie terminu takiego odbioru? Powinna też pojawić się ściślejsza kontrola punktów przetwarzania czy punktów skupu złomu. Sama branża ZSEiE od dawna także nawołuje do wydania rozporządzenia o standardach przetwarzania.

Źródło: Rzeczpospolita

Ostatnio zmieniany środa, 05 kwiecień 2017 11:28

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Strefa Użytkownika

Najnowsze Wiadomości

 • Bezpieczne korzystanie z naszego portalu. Wprowadziliśmy certyfikat bezpieczeństwa SSL!
  Bezpieczne korzystanie z naszego portalu. Wprowadziliśmy certyfikat bezpieczeństwa SSL! Miło nam poinformować, że w lipcu 2017 w naszym portalu www.zlom.info.pl wprowadziliśmy certyfikat bezpieczeństwa SSL. Dzięki niemu wszystkie Państwa dane, pozostawiane przy składaniu zamówień będą szyfrowane. Korzystając z naszego portalu możecie mieć pewność, że żadne dane nie zostaną przechwycone przez osoby postronne i nie trafią w niepowołane ręce.
  Napisano wtorek, 04 lipiec 2017 16:01
  Etykiety: certyfikat SSL
  Czytaj dalej...
 • Globalne zapotrzebowanie na miedź może lawinowo rosnąć
  Globalne zapotrzebowanie na miedź może lawinowo rosnąć Badania opublikowane w czerwcu 2017 przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Miedzi (ICA) z siedzibą w Nowym Jorku przewidują prawie 10-krotny globalny wzrost zapotrzebowania na miedź do 2027 roku. A wszystko za sprawą rozwoju sektora pojazdów elektrycznych (EV).
  Napisano piątek, 23 czerwiec 2017 09:02
  Etykiety: Złom miedzi miedź
  Czytaj dalej...
 • PGE pracuje nad recyklingiem złomu zużytych baterii litowo-jonowych
  PGE pracuje nad recyklingiem złomu zużytych baterii litowo-jonowych Polska Grupa Energetyczna (PGE) zainicjowała projekt recyklingu złomu bateryjnego, który w założeniu ma rozwiązać spodziewany problem dużej ilości zużytych baterii litowo-jonowych, poinformowała spółka. Projekt obecnie jest oceniany przez NCBR w celu udzielenia współfinansowania.
  Napisano środa, 26 kwiecień 2017 23:29 Czytaj dalej...
 • Chiny prognozują dalszy wzrost popytu na złom stalowy
  Chiny prognozują dalszy wzrost popytu na złom stalowy Chińskie Stowarzyszenie Utylizacji Złomu Metali prognozuje dalszy wzrost zapotrzebowania na złom stalowy. Chiny w ciągu najbliższych lat muszą zrealizować tzw. "Zielone cele rozwoju". Metal Bulletin Research szacuję, że dla krajowego przemysłu stalowego oznaczać to będzie potrzebę importu złomu stalowego na poziomie nawet 30 milionów ton rocznie. Dla porównania w roku 2015, import złomu stalowego w Chinach oscylował zaledwie na poziomie 2 mln ton.
  Napisano wtorek, 18 kwiecień 2017 13:40 Czytaj dalej...
 • Polska nadal ma problem z odzyskiem zużytego sprzętu
  Polska nadal ma problem z odzyskiem zużytego sprzętu Z raportu Fundacji Republikańskiej wynika, że od 2016 r. trzeba ponownie zebrać 45 proc. średniej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu w trzech poprzednich latach. Z kolei od 2019 r. będzie to już 65 proc. Kraje mogą też wybrać inną opcję - 85 proc. sprzętu wyprodukowanego w danym kraju w jednym roku.
  Napisano środa, 05 kwiecień 2017 11:23 Czytaj dalej...

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 81 gości oraz 0 użytkowników.